HOPES- UDİSES
  


Geleceği Geri Ver: Suriyeli Öğrencilerin Yükseköğretim Sistemindeki Engellilik Temelli Deneyimleri (UDİSES) Projesi

Bring Future Back: Disability Based Experience of Syrian Students in the Higher Education System in Turkey


15 Kasım 2018 tarihinde İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) ve İÜ ENUYGAR tarafından başlatılan UDISES Projesi özel gereksinimli Suriyeli öğrencilerin yükseköğretimde yaşadıkları deneyimleri görünür kılmak ve aday öğrenciler için de bir yol haritası çıkarmayı amaçlamaktadır. İÜ SBF Uluslararası İlişkiler bölümünden Prof. Dr. Nurcan Özgür Baklacıoğlu’nun proje yürütücüsü olduğu ekip, İÜ ENUYGAR Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın ve İÜ SBF Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü doktora öğrencileri Apak Kerem Altıntop ve Elçin İstif İnci’den oluşmaktadır.

Proje kapsamında gerçekleştirilen aktiviteler aşağıdaki gibidir:
16 Kasım 2018 Dünden Bugüne Engellilik: Engellilik Araştırmaları Konferansı’nda “Uluslararası Göç ve Engellilik” ve “Geleceği Geri Ver: Suriyeli Öğrencilerin Türkiye’deki Yükseköğretim Sistemindeki Engellilik Temelli Deneyimleri” isimli iki panel düzenlenmiştir. 
Aralık 2018         Sultanbeyli'de Mülteciler Derneği ve ÇOGEM’e (Çocuk ve Gençlik Merkezi) ziyaretler gerçekleştirildi. Oradaki faaliyetlerden ve UDISES projesinden bahsedilmiş, Türkçe dersi alan Suriyeli öğrencilerle görüşmeler yapıldı. Yüksek öğretime erişimde karşılaştıkları sorunlar hakkında bigi alındı.
11 Ocak 2019       Türkiye’de Yaşayan Özel Gereksinimli Suriyeli Öğrencilerin Yükseköğretimde Karşılaştıkları Sorunlar, Deneyimler ve Çözümler” Çalıştayı İstanbul Üniversitesi Rektörlük Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştayda göç ve engellilik üzerine çalışan sivil toplum kuruluşları, üniversite öğrenci işleri ve engellilik koordinatörlükleri, kamu kurumları ve uluslararası kuruluşlardan temsilciler ve Suriyeli engelli olan veya olmayan öğrenciler yer aldı.

Yuva Derneği’nin Suriyeli gençler için hazırladığı kılavuzlar:
unihazirlik_rehber_tr
unihazirlik_rehber_AR

İÜ Öğrenci Hizmet Başvuru Formu:
İÜ ENUYGAR Özel Gereksinimli Öğrenciler İçin hizmetler ve Başvuru haritası:
(pdf link eklenecek)

Faydalı linkler:
Syrian Special Needs Organization
Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı
Yuva Derneği
SGSS-ASAM

Geleceği Geri Ver: Suriyeli Öğrencilerin Yükseköğretim Sistemindeki Engellilik Temelli Deneyimleri (UDİSES) Projesi İstanbul Üniversitesi tarafından, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), British Council, Campus France ve Nuffic tarafından HOPES Projesi'nin hibe kapsamının parçası olarak yürütülmektedir.

unihazirlik_rehber_tr.pdf

unihazirlik_rehber_ar.pdf

ogrenci-hizmet-basvuru-formu.docx

ogrenciler-icin-hizmetlerimiz.pdf


pdf dokuman aşağıdadır:

udises-projesi-web-yazisi-2019-.pdf