25 Nisan Semineri

İletim
 

ENUYGAR’dan “Engelli Çalışmalarında Araştırma Metodolojisi” Semineri

 0

Murat KASAP

İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) tarafından “Engelli Çalışmalarında Araştırma Metodolojisi”  semineri 25 Nisan Çarşamba günü Esnaf Hastanesi Toplantı Salonu’nda düzenlendi.

Lund Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar ve araştırmalarla ön plana çıkan İsveç doğumlu Johanna Alkan Olsson, transdisipliner çalışmanın ne anlama geldiğine ve transdisipliner çalışmalar yaparken yaşanan güçlüklere değindi. Daha sonra izleyenlere dünyayı anlamak üzere mi yoksa sorun çözmek üzere mi çalışma yaptıklarını soran Olsson, insanların kendilerini geliştirerek daha iyi konuma gelebileceklerini belirtti.

Bunun yanı sıra, Olsson, “Sosyolojik ve ekonomik olarak dünyada birçok problem var. Hepimiz olaylara, sorunlara farklı bir perspektiften baktığımız için birbirimizi anlamıyoruz. İnsanların sorunları çözebilmek için olaylara transdisipliner yaklaşmaları ve kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Tabi ki her insanın yeteneği farklıdır. Bazıları matematikte bazıları psikolojide bazıları ise biyolojide iyi. Bu anlamda insanları iyi gözlemlemek ve anlamak, problemlerin çözümünde bize kolaylık sağlayacaktır.  Ayrıca hem insanların hem çocukların eğitilmesinde metot ve yöntem çok önemlidir.  İnsanların ve çocukların yaşadıkları problemleri çözebilmeleri için sürekli bir şeyler öğrenip kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Transdisiplin, kültürler arası köprüler kurar” diyerek sözlerini tamamladı.

Olsson’a konuşmasının ardından ENUYGAR Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Haber Linki

30/04/2018
210 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00