18 Nisan Semineri

İletim
 

ENUYGAR’dan “Görme Engelliler İçin Yardımcı Teknolojiler” Semineri

Halil SAÇ

Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) koordinatörlüğünde 18 Nisan günü Engellilik Araştırmaları Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencileri Ilgın Aydınoğlu ve Tuba Kaya tarafından yapılan sunumla görme engelliler için yardımcı teknolojiler anlatıldı.

İstanbul Üniversitesi Esnaf Hastanesi’nde yapılan seminer, ENUYGAR Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın’ın açılış konuşmasıyla başladı. Seminer kapsamında sunum yapan Engellilik Araştırmaları Anabilim Dalı öğrencileri Ilgın Aydınoğlu ve Tuba Kaya görme engelliler için yardımcı teknolojilerin neler olduğunu, nasıl sınıflandırıldığını ve kullanıldığını anlatıp görme engellilerin kullandığı bilgisayar ve akıllı telefon uygulamalarını uygulamalı olarak ele aldı.

Yardımcı teknolojilerin engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştıran ve bireyselliklerini destekleyen sistemler olduğunu belirten Kaya, “Bu teknolojiler teknolojik olmayan cihazlar, düşük teknolojili cihazlar ve yüksek teknolojili cihazlar olmak üzere 3 kategoriye ayrılmaktadır” dedi.

Görme engellilerin bilgisayar ve akıllı telefon kullanmalarını mümkün kılan ekran okuma özelliğinden bahseden Aydınoğlu, “ Var olan teknolojilerin çoğu sesli veya konuşma özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarda veya telefonda kitap okumaktan tutun da sosyal medyada gezinmeye kadar birçok işlemi telefon veya bilgisayarın sesli biçimde tanımlamasıyla yapabilmekteyiz” şeklinde anlattı.

Kaya ve Aydınoğlu, görme engellilerin sıkça kullandığı Be My Eyes, Blindsquare, Sesli Adımlar, KNF Reader, Voicedream uygulamalarını anlatıp, “Be My Eyes görme engellilerle görebilen insanları ortak bir noktada buluşturan bir uygulama. Örneğin kombi arıza verdiğinde ekranını okuyamıyoruz. Bu uygulamaya girip canlı ve görüntülü olarak görebilen arkadaşlarımızdan yardım alabiliyoruz. Blindsquare ise güzel bir GPS uygulaması. Diğerlerinden farklı olarak yönleri saat yönlerine göre gösterip kavşak, yaya geçidi gibi noktaları bize bildiriyor. Sesli Adımlar uygulaması, hava alanı, alışveriş merkezi gibi toplu yaşam alanlarında gideceğimiz yerlere daha kolay ulaşmamızı sağlıyor. KNF Reader ve Voicedream ise akıllı telefonlara yüklenen basılı metinleri konuşmaya dönüştürüp okumamızı sağlıyor” ifadelerini sarf etti.

Haber Linki

26/04/2018
215 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00