2016 Yılı Faaliyet Raporu

ENGELLİLER UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

2016 YILI FAALİYET   RAPORU

06 Ocak ENUYGAR Merkez toplantısı yapıldı.

08 Ocak Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

27 Ocak  Prof. Dr. Ümit Türkoğlu ile ENUYGAR Merkez Müdürü proje toplantısı yaptılar. İşitme Engelliler Pandomim Projesi, İÜ Sanat Atölyesi Projesi, İşitme Engelliler Tarama Projesi konularında çalışmalar yapılacak.

29 Ocak ENUYGAR Öğrenci Koordinatörlüğü ve ENUYGAR Merkezi  Engelli Öğrenci Akademik Danışmanlarına Bilgilendirme toplantısı yaptı.

31 Ocak-06 Şubat  Eğitimde Görme Engelliler derneğinin, Engelsiz ODTÜ ortaklığıyla Sabancı fonu desteğiyle gerçekleştirilen “Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi Projesi” açık ve uzaktan öğretim çalışma grubu ile Erzurum Atatürk, Eskişehir Anadolu, İstanbul üniversitelerinin ilgili fakülte dekanlarıyla yüzyüze görüşmeler yapıldı.

1-5 Şubat  Eğitimde Görme Engelliler derneğinin, Engelsiz ODTÜ ortaklığıyla Sabancı fonu desteğiyle gerçekleştirilen “Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi Projesi” Açık ve Uzaktan Öğretim Çalışma grubu ile Erzurum Atatürk, Eskişehir Anadolu, İstanbul Üniversitelerinin ilgili fakülte dekanlarıyla yüzyüze görüşmeler yapıldı

22 Şubat Merkez Müdürü ile Yapı ve Teknik İşleri Daire Başkanlığı toplantısı yapıldı.

24 Şubat ENUYGAR Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

Mart  Eğitimde Görme Engelliler derneğinin, Engelsiz ODTÜ ortaklığıyla Sabancı fonu desteğiyle gerçekleştirilen “Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi Projesi” Açık Ve Uzaktan Öğretim Çalışma Grubu olarak derneğin organize ettiği ara toplantı için Ankara’ya gidildi ve toplantıya katılındı

2 Mart ENUYGAR Merkezi Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) toplantısını yaptı.

Mart 2016 : Eğitimde Görme Engelliler derneğinin, Engelsiz ODTÜ ortaklığıyla Sabancı fonu desteğiyle gerçekleştirilen “Engelli Üniversite Öğrencileri İnsiyatifi Projesi” açık ve uzaktan öğretim çalışma grubu olarak derneğin organize ettiği ara toplantı için Ankaraya gidildi ve toplantıya katılındı.

2 Mart 2016, 13 Nisan 2016, 30 Mayıs 2016 tarihlerinde  ENUYGAR ev sahipliğinde üç toplantı  gerçekleşmiştir. Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) Odak Çalışma Grubu SUT’u odak alan, bu konudaki eksiklik, yanlışları veya yeterlilikleri ortaya çıkarmak için bir araya gelen bir çalışma grubu olarak Türkiye Sakatlar Derneği Başkan yardımcısı Tuıran Hançerli’nin Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın’a teklifi ile kuruldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde “Engelli Kadın İstihdamı” paneli gerçekleştirildi. Panelin Moderatörlüğünü İÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerem Giray yaptı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genel Merkez Engelli Kadın Kurulu Başkanı Pervin Giyik, İÜ Hukuk Fakültesi İş Hukuku ABD Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ender Gülver, Engelli Kadın Derneği (ENKAD) Temsilcisi İdil Seda Ak, İÜ Engelli Personel Komisyonu Başkanı Genel Sekreter Yardımcısı Figen Cihan istihdam konusunda güncel bilgileri paylaştılar.

11 Mart ENUYGAR Merkez toplantısı yapıldı.

4-16 Mart  İstanbul Üniversitesi “İyi Uygulama Örnekleri ve Gelecek Vizyonu Çalıştayında Merkez Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Zerrin Ayvaz Reis sunum yaptı.

23 Mart ENUYGAR Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

24 Mart Sürekli Eğitim Merkezi ve ENUYGAR Merkezi toplantı yaptı.

27 Nisan ENUYGAR 1. Engellilik Araştırmaları  Kongresi toplantısı yapıldı.

29 Mart ENUYGAR Merkez toplantısı ve Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

Nisan Eğitimde Görme Engelliler derneğinin, Engelsiz ODTÜ ortaklığıyla Sabancı fonu desteğiyle gerçekleştirilen “engelli üniversite öğrencileri insiyatifi projesinin kapanış toplantısı için Ankara’ya gidildi. Açık ve uzaktan öğretim çalışma grubunun sunumu yapıldı.

20-22 Nisan   Hatay Mustafa Kemal üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 15. Genişletilmiş Bölgesel Çalıştayına Merkez personeli birimi temsilen katıldı.

1 Nisan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzleme ve Denetleme Yönetmeliği gereği İÜ Bina sorumlularına 2. Erişilebilirlik Hizmet içi eğitimi verildi. İÜ binalarının erişilebilirlik formu online olarak girişleri yapılmaya devam etmektedir. Bakanlığın sisteminde 106 binaya erişilebilirlik yüzdesi verildi.

04-14 Nisan, İstanbul Üniversitesi ve Ulusal Bükreş Sanat Akademisi arasında imzalanan ‘’Eli Belinde’’isimli projenin 1. ayağını İstanbul Üniversitesi, Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sanat Atölyesinde, Ulusal Bükreş Üniversitesinden 5 sanatçı akademisyen, 5 öğrenci ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 5 akademisyen sanatçı ve İstanbul Üniversitesinde okuyan 5 öğrencinin katılımları ile 23 m2 seramik pano uygulaması gerçekleştirilmiştir

8 Nisan İÜ Sosyal Hizmet Bölümünde ENUYGAR Merkez Müdürü tarafından farkındalık eğitimi yapıldı.

13 Nisan ENUYGAR Merkezi Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) toplantısını yaptı.

14 Nisan ENUYGAR Merkez toplantısı yapıldı.

18  Nisan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Merkez Müdürü 1.Engellilik Araştırmaları Kongresi toplantısı yaptı.

20-22 Nisan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 15. Genişletilmiş Bölgesel Çalıştayına ENUYGAR Merkezi personeli  katılarak sunum yaptı.

26 Nisan ENUYGAR Merkez toplantısı yapıldı

27 Nisan Kağıthane Belediyesi ile Merkez Müdürü 1.Engellilik Araştırmaları Kongresi toplantısı yaptı.

27  Nisan Kongre Düzenleme kurulu  1.Engellilik Araştırmaları Kongresi toplantısı yaptı.

3-6 Mayıs  Erişiyorsam Varım Sergisi için İsveç konsolosluğu ve Çanakkale Bienali Koordinatörlüğü bienal engelsiz ekibi ortaklığıyla Çanakkale’ye taşındı ve bu serginin açılışına katılındı.

3 Mayıs Eğitimde Görme Engelliler Derneğinin talep ettiği bilgi- belge talebi gönderildi.

9 Mayıs ENUYGAR Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından 1. Engelsiz Satranç Turnuvası düzenlendi.

11 Mayıs Kadıköy Engelliler Komisyonu ile Merkez Müdürü 1.Engellilik Araştırmaları Kongresi toplantısı yaptı.

12-14 Mayıs  10 . Engelsiz üniversiteler çalıştayı – Eskişehir Anadolu üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. ENUYGAR Merkezi personeli, Öğrenci Koordinatörü ve engelli öğrenci temsilcisi katıldı.

17 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla İÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi, İÜ ENUYGAR (Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi), Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve MORSENDER ( Moroğlu Engelsiz Sinema Kültür ve Sanat Derneği ) ile ortak düzenlenen etkinliğimiz “Tamam mıyız?” filminin sesli betimlemeli ,işaret dili ve altyazılı şekilde gösterimi yapıldı. Sonrasında ise öğrencilerle engellilik üzerine sohbet edildi.

17 Mayıs Fatih Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü , İstanbul Üniversitesi HAYEF, Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle Tut Elimden Projesi yapıldı.

23  Mayıs TSD ( Türkiye Sakatlar Derneği ) ile Merkez Müdürü 1.Engellilik Araştırmaları Kongresi toplantısı yaptı.

26 Mayıs ENUYGAR Öğrenci Koordinatörlüğü ve Merkez tarafından düzenlenen Kültürümüzü Yansıtan Desenlerin Cam üzerine Yansıması etkinliğine Halıcıoğlu İşitme Engelliler Okulu öğrencileri katıldı ve  üniversitenin tanıtılması sağlandı.

9 Mayıs İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) bünyesinde bulunan Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü tarafından İÜ 1.Engelsiz Amatör Satranç Turnuvası, Beyazıt/Taş Odalar Koordinatörlük önü bahçesinde gerçekleştirildi.

9 Haziran Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal ENUYGAR Sanat çalışmaları için tam zamanlı olarak Merkezde görevlendirildi.

13 Haziran- 25 Temmuz  Merkez Müdürü ile Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü 1. Engellilik Araştırmaları toplantısı yapıldı. Kadıköy belediyesi ile İÜ Sürekli Eğitim Merkezi arasında 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi için protokol yapıldı.

13 Haziran İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü Yüksek Lisans Programı öğrencisi Merve Bedir’in “Üniversite Web sitelerinin erişebilirlik analizi: İstanbul Üniversitesi Örneği ” isimli tez çalışması kapsamında Üniversitemizde öğrenim gören engelli öğrencilerin engel türü, sınıf, cinsiyet, bölüm bilgileri yıl bazında bilgi -belge talebi gönderildi.

15 Haziran Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

23 Haziran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Erişilebilirlik İzleme ve  Denetleme Yönetmeliği Gereği İstanbul Üniversitesi Binalarının Ulusal Erişilebilirlik İzleme Sistemine Girişi Ve Sonuç Raporu hazırlandı. Genel Sekreterliğe ve ASPB gönderildi.

20-22 Temmuz Engelli Öğrenci Koordinatörlüğü Tanıtım Günlerine katıldı.

15 Temmuz 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi için Merkez toplantısı  yapıldı.

16 Ağustos Üniversiteyi Kazanan Engelli öğrencilere Rektörün tebrik  yazısı, Merkez ve Koordinatörlük Bilgileri, broşür ve Eğitimde Fırsat Eşitliği Yönergesi gönderilmesi sağlandı.

29 Ağustos Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın yeniden görevlendirildi.

Eylül Fakültelerde kayıtlarını  yaptıran   Özel Gereksinimli Öğrencilerin Koordinatörlüğe rapor getirmeleri ve Başvuru Formunun Koordinatörlük tarafından doldurulması yapıldı. Öğrencilere Bursları hakkında danışmanlık yapılması Rehberlik ve Danışmanlık Birimine yönlendirildi.

Eylül Avcılar Yerleşkesinde öğrencinin  elektrikli bisikletinin sorunu çözüldü

09 Eylül 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi için Merkez Müdürü ve Bağcılar Belediyesi yetkilileriyle toplantı yapıldı.

01 Ekim Engelli öğrencilere Liderlik özellikleri kazandırmak üzere İstanbul Üniversitesi  önderliğinde çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grubunda Koç, Sabancı ve Marmara  Üniversitesinden Öğretim üyeleri ile İstanbul Üniversitesi mezunu engelli aktivisti Orman Mühendisi Serkan Erol davet edildi.

12 Ekim Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.

14 Ekim Merkez Müdürü ile Basın Halkla İlişkiler Müdürü, Genel Sekreter Yardımcısı Figen Cihan ve Merkez Müdürü  1. Engellilik Araştırmaları Kongresi toplantısı yapıldı.

18 Ekim 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi için Üniversitede  çalışan engelli personelle işbirliği yapılması amacıyla Genel Sekreter Yardımcısı , Merkez Müdürü, ENUYGAR Öğrenci Koordinatörü ve engelli personel toplantı düzenledi.

24-25 Kasım İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi Engeliller Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi 24-25 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

22 Kasım 1. Engellilik Araştırmaları Kongresi için Yönetim Kurulu toplantısı ve Merkez toplantısı  yapıldı.

29 Kasım  ENUYGAR Merkezi Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu yeniden ataması yapıldı.

Kasım, Hasan Ali Yücel Fakültesinde okunmakta olan, Toplumsal Hizmet Uygulama dersinin, uygulamalı gönüllülük projesi dersini alan öğrencilere, 2016 yılının,  Kasım ayında, Enuygar Sanat Atölyesinde staj eğitimi verilmiştir.

30 Kasım    8. Engelsiz Üniversiteler Birim Koordinatörlükleri İstanbul Bölge Toplantısı Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde düzenlendi. Merkez Müdürü ile Öğrenci Koordinatörü katılıdı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlamak, engelli bireyleri anlamak ve engelleri ortadan kaldırmaya yönelik yapılan Farklılıklara Yaklaşım Hizmet İçi Eğitimi bireylerdeki farkındalığı arttırmak amacıyla İÜ idari personel yöneticilerine verildi. İstanbul Üniversitesi’nde çalışmakta olan farklı engel gruplarındaki bireylerin iş hayatında yaşadığı sorunlar ve talepler dile getirildi.

5-16 Aralık 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri dolayısıyla  serginin İstanbul Üniversitesi’nde  Rektörlük girişinde 5-16 Aralık tarihleri arasında sergi yapıldı. Erişiyorsam Varım!” Sergisi; İsveç Enstitüsü, Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK), Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) ve İsveç Konsolosluğu Kültür İşleri Bölümü’nün birlikte organize ettiği bir projedir. Sergilenen portrelere ait tüm fotoğraflar ve hikayeler, görme engelli ziyaretçiler için sesli olarak betimlenmiştir. Sergi alanında dağıtılan kulaklıklar aracılığıyla dileyen ziyaretçiler sergiyi gezerken sesli betimlemeyi dinlediler.

28 Aralık 2017 yılı yeni yıl yemeği düzenledi. Yemeğe personel Daire Başkanı Bilgin Hafızmehmetoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Figen Cihan , Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri,  Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığından Yüksek İç Mimar Gülsemin Kılıçaslan, Rehberlik, Danışmanlık ve Sosyal Destek Birimi Başkanı Prof. Dr. Alev Kaymaz,  Akademik Danışmanlar, idari personel ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

 

13/01/2017
758 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00