2014 Yılı Faaliyet Raporu

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

ENGELLİLER UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

2014 YILI FAALİYET RAPORU

 1. 3 Ocak, Web sayfaları aktif olmuştur. Logomuz revize olarak kabul edildi.(enuygar.istanbul.edu.tr ve engelsiz.istanbul.edu.tr)
 2. 15 Şubat, ENUYGAR ile KASDER “ Bedeninle Barış” sempozyumu düzenledi.
 3. 21 Şubat, ENUYGAR Öğrenci Koordinatörlüğü Taş Odalara taşındı.
 4. 06 Mart, Avcılar öğrenci Koordinatörlüğü Sosyal tesisler içinde ki odasına taşındı.
 5. 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü, İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkez Kadın Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Türkiye’de Engelli Kadının Durumu” etkinliğini Güzel Sanatlar Bölümü Kuyucu Murat Paşa Medresesi’nde düzenledi.
 6. 12 Mart, EBE (Engelsiz Bilinç Eğitimi) Üniversitemiz idari personeline yapılarak katılım belgesi verildi.
 7. 16-17 Mart, Kavram Meslek Yüksekokulunun düzenlediği Disleksi Eğitim Günlerine Öğrenci Koordinatörü ve yardımcısı Üniversitemiz adına katıldılar.
 8. 21 Mart, ENUYGAR ile İstanbul Tıp Fakültesi FTR Ana Bilim Dalı tarafından “Spina Bfida Tedavisine Yaklaşım Paneli” yapıldı.
 9. 28 Mart, 1. Öğrenci Buluşması Etkinliği”, İTT (İnsan, Toplum ve Teknoloji Derneği) ve ENUYGAR işbirliği ile ABD California San Diego Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi öğrencileri bir araya geldi. Sanat Aktivitesi, Kule Müze ve Feyhaman Duran Müze Evi gezisi gerçekleşti. Sanat aktivitesi; Öğrencilere Mahbube Akar tarafından  Halı Dokuma ve Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal tarafından ise Cam Boyama yaptırıldı.
 10. 18-21 Nisan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Uluslar arası Kent ve Engelliler Çalıştayında “ Sanatçı İmgeleminde Bedenin Varlığı “ bildirisi ile Merkez sekretaryası  Mahbube Akar katıldı. Bildiri, Bildiri kitapçığında yayınlandı.
 11. 24 Nisan, Sosyal Bilimler Yüksek Okulu (SBMYO) Öğrencilerine 2. Ebe Eğitimi düzenlendi
 12. 25 Nisan, “1.İstanbul Bölgesi Engelli Öğrenciler Koordinatörleri toplantısı” düzenlendi.
 13. 4 Mayıs 2014 tarihli 28990 sayılı Resmi gazete de ENUYGAR Yönetmeliği kabul edildi.
 14. 7-9 Mayıs, Avcılar Öğrenci Şenliğinde , Yemek Atölyesi; Maria İle yemek , Çağatay ile tatlı yapalım etkinlikleri ve MUREV Dans Stüdyosuyla Zumpa Partisi etkinliği, düzenlendi.
 15. 15-17 Mayıs, Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı’na Öğrenci koordinatörleri katıldı.
 16. 27 Mayıs, ENUYGAR Proje ve Etüd salonu Esnaf Hastanesi -2 katında oluşturuldu. Taş odalara taşındı.
 17. 11 Haziran , ENUYGAR Yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
 18. 19 Haziran, Serebral palsi’li Çocukların Aileleri İçin Aile Odaklı Terapi Programı Eğitimi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Pediatri Rehabilitasyon Birimi Esnaf Hastanesi Eğitim Salonunda 19 Haziran 2014 tarihinde  “ Serebral Palsi’li Çocukların Aileleri İçin Aile Odaklı Terapi Programı” eğitimini gerçekleştirdi.
 19. 16 Temmuz, ENUYGAR Yönetim kurulu toplantısı yapıldı.
 20. 18 Temmuz, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’i ENUYGAR Yönetim Kurulu , Personel Daire Başkanı ve Sakatlar Derneği Derneği Genel Merkez Kadın Kurulu Başkanı ziyaret etti. İÜ Engelli Personelin Çalışma Ortamlarına İlişkin Bilgi Anketi sunuldu.
 21. Ağustos, ENUYGAR Öğrenci Koordinatörlüğü İÜ kazan öğrencilere Rektör’ün tebrik mektubunu gönderdi.
 22. Ağustos, “’Özel Gereksinimli Öğrencilerle ilgili olarak nasıl iletişim kurmalıyızbroşürü birimlere gönderildi.
 23. Eylül , 2014-2015 Eğitim- Öğretim yılında İÜ AUZEF bölümlerini kazanan 30 öğrenciye telefonla danışmanlık hizmetini ENUYGAR Öğrenci Koordinatörlüğü verdi.
 24. 18 Eylül, ENUYGAR Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.
 25. 18 Eylül, ENUYGAR Yıllık Olağan Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Akademik danışmanlara Akademik Ortamda Özel Gereksinim Gerektiren Öğrencileri Destekleyici Akademik Danışman Kılavuzu” verildi.
 26. 23-25 Eylül , İşitme Engellilerin Geleceği Planlama Çalıştayı’na ENUYGAR Öğrenci Koordinatörü katıldı.
 27. 23-25 Eylül , İzmir’de düzenlenen Engelsiz Bilişim Kongresine ENUYGAR Öğrenci Koordinatör Yardımcısı ile ENUYGAR personeli katıldı.
 28. 1 Ekim, ENUYGAR Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. İÜ Engellilik Çalışmaları Tezli Yüksek Lisans Programı açma kararı alındı.
 29. 2 Ekim, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Toplumsal Entegrasyonu geliştirilmesi hibe programı tarafından desteklenen Tutors-Akran Danışmanlığı toplantısına ENUYGAR Öğrenci Koordinatörü katıldı.
 30. 15 Ekim , ”Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü ve Esenler Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ”Görme Engellilerin Geleceğini Planlama Çalıştayına ENUYGAR Öğrenci Koordinatörü ve Yardımcısı katıldı.
 31. Ekim, Avcılar Yerleşkesi’nde engelli öğrencinin yemekhaneye ulaşımı için asansör imkanı sağlandı.
 32. 24 Ekim, HAYEF Fransızca Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine Engelsiz Bilinç Eğitimi (EBE) verildi.
 33. 30 Ekim, İşitme engelli öğrencimiz, Edebiyat Fakültesi Almanca Dili ve Edebiyat bölümü öğretim görevlisi ve öğrencilere Türk İşaret Dili (TİD) hakkında bilgilendirme yaptı.
 34. 24 Kasım, Bilgi Üniversitesinin düzenlediği 2. Engelsiz Üniversiteler Birimleri toplantısına katılım sağlandı.
 35. 25 Kasım , ENUYGAR Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı.
 36. 28 Kasım, Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal yönetiminde ENUYGAR Engelsiz Cam- Seramik atölyesi çalışmalarına başladı.
 37. Kasım, İBB İSEM’e yapılan başvuruyla görme engelli öğrencilere Bağımsız hareket Eğitimi başlamıştır.
 38. 03-04 Aralık, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla 800 Kilometre Engelli Filmi gösterimi, Yönetmen Murat Erün ve oyuncu Aydın Erkuş ile söyleşi yapıldı.
 39. 06 Aralık, İÜ Bisiklet Kulübünün düzenlediği Avcılar- Beyazıt kampüsler arası bisiklet turuna ENUYGAR Öğrenci Koordinatör Yardımcısı engelli öğrencilerle katıldı.
 40. 15 Aralık, ENUYGAR Müdürü, Yönetim Kurulu, Öğrenci Koordinatörleri, Kütüphane ve DDB, Engelsiz Bilgi Merkezi Sorumlusu, Sakatlar Derneği Derneği Genel Merkez Kadın Kurulu Başkanı ve Merkez personelinin davet ettiği yeni yıl yemeğini İÜ Profesörler Evi’nde verdi.
 41. 18 Aralık, ENUYGAR tarafından ilgili birimlerle çalışılan İÜ Özel Gereksinimli Öğrenciler İçin Eğitimde Fırsat Eşitliği Yönergesi İÜ Senato kararıyla kabul edildi. enuygar.istanbul.edu.tr ve engelsiz.istanbul.edu.tr Web sayfalarında yayınlandı.
 42. 24 Aralık, İstanbul Sosyal Darüşşifaları Dezavantajlı Grupların Rehabilitasyon Modellerinin Geliştirilmesi ile ilgili proje kapsamında Engelli İstihdamı” Sempozyumuna ENUYGAR Öğrenci Koordinatörü konuşmacı olarak katıldı.
 43. 26 Aralık, ENUYGAR’ a ait ADEK dokümanları hazırlanarak teslim edildi.
27/01/2015
613 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00